مشتری گرامی هزینه ارسال بار در کل به عهده مشتری می باشد. لطفا قبل از تایید سفارش هزینه ها را کامل ملاحظه نمایید.
گلباران سبز گیلان

کلر مورد نیاز گیاه

Thursday، ۲۵ Aabaan ۱۴۰۲

کلر مورد نیاز گیاه و گیاهان مختلف است و به عنوان یکی از عناصر مهم جهت رشد گیاهان محسوب می‌گردد که جذب آن توسط گیاهان به صورت یونی انجام می‌گیرد. در این مقاله تخصصی از سایت گلباران سبز گیلان تصمیم گرفتیم تا شما عزیزان را به طور کامل با نقش پررنگ این عنصر در زندگی گیاهان همراه با کاربرد‌های مختلف آن آشنا سازیم. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کلر مورد نیاز گیاه تا پایان این مقاله از سایت ما همراه ما باشید.

معرفی عنصر کلر

کلر یکی از عناصر ریز‌مغذی لازم برای رشد گیاهان محسوب می‌گردد که این عنصر در تنظیم تورژسانس در برخی گیاهان به همراه یون پتاسیم نقش دارد. هم‌چنین کلر مورد نیاز گیاه برای انجام فتوسنتز صحیح نیاز می‌باشد که نقش آن در انتقال الکترون از آب به کلروفیل را نبایستی نادیده گرفت.

از دیگر نقش‌های مختلف این عنصر می‌توان به کمک به تنظیم پی اچ گیاه، تنظیم اسمزی، کمک به جوانه‌زنی دانه گرده، کمک به رشد لوله‌ی گرده، موازنه بار در گیاهان آلی، کمک به تکثیر و تمایز سلولی، هوموستازی و جنبش روزنه اشاره نمود. کلر منجر به تنظیم منافذ تنفسی خروج رطوبت در گیاهان می‌گردد که این عامل منجر می‌گردد که در زمان خشکسالی اتلاف آب را به حداقل ممکن می‌رساند.

سایت گلباران سبز گیلان

اگر دوست دارید انواع محصولات کشاورزی تخصصی یا غیر تخصصی را به صورت اینترنتی تهیه فرمایید؛ پیشنهاد می‌کنیم به سایت گلباران سبز گیلان مراجعه نمایید و کلیه محصولات مورد نیاز خود برای مثال محصولات دارای کلر مورد نیاز گیاه را تهیه فرمایید.

کلر چگونه جذب گیاهان می‌گردد؟

در خاک‌ها مقادیر کافی از کلر وجود دارد که قسمت اعظم این کلر‌های ذخیره شده موجود در خاک از طریق انواع فورانات آتشفشانی، رسوبات دریایی و نمک به دام افتاده در مواد مادری زمین تامین می‌گردد. در واکنش‌های انرژی در گیاه عملیات جذب کلر توسط گیاهان از طریق جذب یون آن انجام می‌گیرد.

گیاهان به چه میزانی به کلر نیاز دارند؟

کلر مورد نیاز گیاه جزو ضروری‌ترین نیاز‌های گیاهان محسوب می‌گردد که در تمامی گیاهان به مقادیر کم نیاز است.

در صورت کمبود میزان کلر مورد نیاز گیاه شما عزیزان می‌توانید از کود‌های حاوی کلر سایت گلباران سبز گیلان کمک بگیرید و اقدام به خرید محصولات به صورت اینترنتی نمایید. به طور کلی؛ غلظت کمتر از ۷۰ تا ۷۰۰ppm کلر در بافت‌های گیاهی نشان از کمبود کلر دارد و بنابراین حداقل بایستی این میزان کلر در بافت‌های گیاهی وجود داشته باشد. در عین تامین نیاز گیاهان به کلر بایستی دقت داشته باشید که از افزودن مقادیر بیش از حد کلر به گیاهان هم خودداری شود؛ چرا که مسمومیت به بار می‌آید. با ما در مقاله کلر مورد نیاز گیاه همراه باشید. مقدار کلر در آب آبیاری گیاهان نباید بیشتر از هفتاد میلی گرم در لیتر باشد و در صورت بالا بودن کلیر باید فرصت دهیم آب در استخر یا تانکر 24 ساعت مانده تا کل آن تبخیر شود.

سمیت توسط کلر امری دور از انتظار نیست!!!

جالب است بدانید که در داخل خاک‌های شور مقادیر کافی از کلر وجود دارند که این امر سبب می‌گردد که تعادل مواد غذایی موجود در دل خاک به هم بخورند و در نتیجه مسمومیت غذایی توسط کلر به وجود آید. علائم سمیت کلر مورد نیاز گیاه تا حد بسیار زیادی با علائم سمیت بور مشابه هستند که از جمله این موارد می‌توان به سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها، ایجاد بافت مرده در نوک برگ‌ها به خصوص با ورود به فصل تابستان، سوزش رگبرگ‌های اصلی برگ‌های مسن اشاره نمود.

بهترین راه‌حل برای رفع برطرف نمودن سمیت کلر چیست؟

در صورت مشاهده علائم ناشی از سمیت به دلیل وجود کلر مورد نیاز گیاه بیش از نیاز گیاه در دل خاک بایستی کلر اضافه از خاک خارج گردد. برای این کار می‌توان از کود‌های مختلف نیتروژنه و یا فسفره و یا به کمک آبشویی اثرات این ازیاد را از بین برد که با تزریق این کود‌ها به خاک گیاهان تمایل بیشتری به عناصر موجود در آن‌ها نشان می‌دهند و در نتیجه اثر سمیت کلر به طور کامل از بین می‌رود.

علائم کمبود کلر چیست؟

برخلاف علائم ظاهری کمبود سایر عناصر ریزمغذی از قبیل منگنز، بور و غیره نشانه ‌ها و علائم کمبود کلر مورد نیاز گیاه به آسانی تشخیص داده نمی‌شوند. البته طبق پژوهش‌های به عمل آمده علائم کمبود این عنصر عمدتا خود را به شکل پژمردگی و کاهش رشد ریشه‌ها ریشه‌ها نشان می‌دهند. از دیگر علائم کمبود کلر مورد نیاز گیاه می‌توان به بافت مردگی، برنزه شدن گیاه، سبز زردی آن، پژمردگی نوک پهنک برگ، سرچماقی و کوتاهی و کاهش ضخامت ریشه‌ها، لوله‌ای شدن برگ‌ها، رشد خارج از حالت طبیعی و کمتر برگ‌ها اشاره نمود. هم‌چنین عمدتا برگ‌ها دچار زبری و خشنی می‌گردند و دارای پیسه نارنجی می‌گردند. البته علائم بسیار زیاد دیگری در این زمینه وجود دارند که در صورت تمایل می‌توانید در مقاله علائم کمبود کلر در گیاه از سایت گلباران سبز گیلان به طور کامل آن‌ها را مطالعه نمایید.

برای جبران کمبود کلر چه بایستی کرد؟

کود‌های مختلفی شامل کلر مورد نیاز گیاه هستند که می‌توانند به راحتی نیاز انواع گیاهان به کلررا برآورده سازند که یکی از بهترین آن‌ها کود کلرور پتاسیم است.

این کود رایج‌ترین کود پتاسیمی به دست آمده از کانی‌های پتاسیمی است که به راحتی می‌تواند کلر مورد نیاز گیاه را تامین نماید. این کود شامل ۵۰ درصد پتاسیم، ۶۰ درصد اکسید پتاسیم با حلالت ۲۶ درصد آب می‌باشد. البته در سایت گلباران سبز گیلان تنوع بسیار بالایی از انواع کود‌های حاوی کلر وجود دارند که می‌توان برای تامین کلر مورد نیاز گیاه از آن‌ها کمک گرفت. شما عزیزان می‌توانید بسته به نیاز خود انواع خاک و کود و سایر محصولات مورد نیاز خود را سفارش دهید. لازم به ذکر است کودهای ترکیبی که دارای کلر می باشند.

چرا با وجود استفاده از کود کلر علائم ظاهری کمبود این عنصر از بین نمی‌روند؟

اگر مقالات قبلی از سایت گلباران سبز گیلان را مطالعه نموده باشید؛ حتما می‌دانید که به طور کلی گیاهان به ۱۶ عنصر مختلف برای رشد و تامین مواد غذایی خود احتیاج دارند که از بین این عناصر ۷ مورد از آن‌ها به عنوان عناصر کم مصرف یا ریز مغذی شناخته شده‌اند که کلر مورد نیاز گیاه یکی از آن‌ها است.

برای تامین و متعادل‌سازی نیاز گیاهان به این عناصر بایستی از کود‌هایی نظیر ازته، فسفاته و پتاسیمی کمک گرفت. لازم است بدانید که اگر گیاه یا گیاهان از کمبود عناصر اصلی رنج ببرند استفاده از کود‌های کم مصرف برای مثال کود دارای کلر مورد نیاز گیاه به هیچ عنوان سبب افزایش تولید و یا رفع علائم آن‌ها نخواهد گشت؛ چرا که مشکل از یک منبع اصلی دیگر سرچشمه می‌گیرد.

بنابراین؛ به کمک آنالیز خاک و کیت‌های تشخیص مواد مغذی موجود در دل خاک به راحتی می‌توان انواع کمبود‌های غذایی خاک را تشخیص داد که برای خرید آن‌ها برای مثال محصولات شامل کلر مورد نیاز گیاه می‌توانید به سایت گلباران سبز گیلان مراجعه فرمایید

برای هرگونه پرسش با کارشناسان ما در خصوص روف گاردن و یا جهت خرید کود کامل و محصولات دیگر برای مصرف در مزارع و باغهای خود و همچنین مشاوره در مورد کشاورزی و باغبانی، پیوند درختان و همچنین سمپاشی و نیز اطلاع از کلاس آموزش گلخانه داری میتوانید از طریق ۰۲۱۸۸۷۱۰۰۰۵ - ۰۲۱۸۸۷۱۴۴۴۷ تماس بگیرید و یا به شماره ۰۹۱۹۶۸۸۴۰۹۸ در واتساپ پیام دهید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کرده و راهنمایی مطلوبی به دست آورید.