مشتری گرامی هزینه ارسال بار در کل به عهده مشتری می باشد. لطفا قبل از تایید سفارش هزینه ها را کامل ملاحظه نمایید.
گلباران سبز گیلان

مولیبدن مورد نیاز گیاه

Saturday، ۲۷ Aabaan ۱۴۰۲

مولیبدن مورد نیاز گیاه است و این عنصر کوچک و کم‌مصرف در واقع تاثیرات بسیار شگرفی روی تمامی محصولات دارد که در این مقاله تخصصی از سایت گلباران سبز گیلان تصمیم گرفتیم تا شما عزیزان را به طور کامل با آن آشنا سازیم. برای اطلاع از خواص و نقش‌های عالی و برجسته عنصر مولیبدن مورد نیاز گیاه پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما بمانید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در رابطه با نقوش مختلف و پررنگ این عنصر کسب نمایید.

معرفی عنصر مولیبدن

یکی دیگر از شش عنصر کم مصرف مورد نیاز اکثر گیاهان و محصولات مولیبدن می‌باشد که انواع گیاهان به مقدار بسیار کمتری نسبت به سایر عناصر از گروه کم‌مصرف به آن احتیاج دارند. به عبارتی دیگر خاک برای برآورده ساختن نیاز خود به مولیبدن مورد نیاز گیاه در هر هکتار تقریبا به ۵۰ تا ۲۰۰ گرم مولیبدن نیاز دارد.

معرفی گلباران سبز گیلان؛ سایت تخصصی و عالی برای کشاورزان

هر کشاورز دائما به انواع محصولات و ادوات مختلف نیاز دارد و اینکه بخواهد دائم به یک یا چند فروشگاه برای تهیه انواع این محصولات سر بزند شاید چندان کار راحتی نباشد. از طریق سایت تخصصی فروش محصولات و ادوات کشاورزی شما عزیزان می‌توانید نسبت به تهیه و خرید انواع محصولات مورد نیاز خود در این حوزه اقدام فرمایید و بهترین‌ها را از ما تهیه فرمایید.

در سایت ما تمامی انواع محصولات پیدا می‌شوند؛ تنها کافی است با یک جستجو ساده محصول مورد نظر خود را یافته و ثبت سفارش نمایید. شما در حال مطالعه مقاله مولیبدن مورد نیاز گیاه هستید؛ همراه ما بمانید.

مولیبدن؛کوچک و کم‌مصرف اما تاثیر‌گذار!!!!

این عنصر بسیار کوچک و کم‌مصرف که گیاهان نیاز بسیار ناچیزی به آن دارند به قدری در رشد و سلامت گیاهان تاثیر دارد که هر چه بگوییم؛ کم گفته‌ایم. از جمله نقش‌های پررنگ این عنصر می‌توان به تضمین سلامت گیاهان، کمک به برداشت حجم محصول بیشتر در پایان بهره‌وری سالانه، تبدیل نیتروژن به آمینو‌اسید، کمک به تثبیت نیتروژن اشاره نمود.

هم‌چنین این عنصر ریزمغذی میکرو کاربرد‌های بی‌شمار دیگری نظیر کمک به رشد مناسب و صحیح گیاه، مشارکت در فعالیت‌های آنزیمی و غیره را برعهده دارد که به همین دلیل گرچه مقدار زیادی از این عنصر نیاز نیست؛ اما حتما ضرورت دارد که همان نیاز کم نیز به درستی تامین گردد تا سلامت گیاهان و درختان به خطر نیفتد.

نیاز به مولیبدن در گیاهان چگونه تامین می‌گردد؟

مولیبدن مورد نیاز گیاه به عنوان مولیبدات توسط گیاهان از خاک جذب ریشه‌ها می‌گردد و همواره بین جذب مولیبدات و سولفات یک نوع رقابت بین آنیونی وجود دارد. بنابراین؛ خاک در صورت جذب مقادیر بالا از مولیبدات دارای کاهش مقادیر سولفات و یا برعکس می‌گردد.

این عنصر نسبتا متحرک برخلاف سایر عناصر با افزایش پی اچ خاک بیشتر در اختیار درختان و گیاهان قرار می‌گیرد. به طور کلی؛ بایستی بدانید که درختان و هم‌چنین گیاهان نیاز خود به مولیبدن مورد نیاز گیاه را از طریق خاک تامین می‌نمایند که بر همین اساس یک گروه از پژوهشگران شامل Ready و مابقی اعضا، مولیبدن موجود در خاک را به چهار بخش مختلف زیر تقسیم کرده‌اند:

  • مولیبدن مسدود‌شده با اکسید‌ها
  • مولیبدن محلول
  • مولیبدن مرتبط با ترکیبات آلی
  • فاز‌های جامد مولیبدن نظیر پاولیت، فری مولیبدیت و هم‌چنین مولیبدنیت

شما عزیزان در صورت تمایل به خرید انواع و اقسام محصولات کشاورزی با طیف گسترده می‌توانید به سایت گلباران سبز گیلان مراجعه نموده و محصولات دلخواه خود را خریداری فرمایید.

غلظت مولیبدن در خاک چقدر است؟

اگر این سوال همانند ما ذهن شما را به خود درگیر نموده است؛ بایستی بگوییم که دامنه طبیعی غلظت مولیبدن مورد نیاز گیاه در انواع خاک‌های کشاورزی بین ۰.۸ تا ۳.۳ میلی‌گرم در کیلوگرم می‌باشد. به طور کلی؛ در خاک‌هایی نظیر شیست‌های رسی و یا خاک‌های حاصل‌شده از تخته‌ سنگ‌ها، سنگ‌های گرانیتی و یا صدف‌ها میزان مولیبدن بیشتری نسبت به سایر خاک‌ها وجود دارد.

هم‌چنین در خاک‌های اسیدی و بسیار هوازده میزان مولیبدن مورد نیاز گیاه به مقدار کمتری یافت می‌شود. برای تامین و رفع جبران نیاز‌های غذایی گیاه به این عنصر خاص از طریق سایت گلباران سبز گیلان شما عزیزان می‌توانید نسبت به خرید انواع محصولات دارای این عنصر نظیر کود‌های مختلف به صورت آنلاین اقدام فرمایید.

کمبود مولیبدن چه زمانی رخ می‌دهد؟

یکی از مواردی که روی میزان کمبود مولیبدن در گیاهان تاثیر می‌گذارد و باعث مشاهده علائمی که در آینده تحت علائم کمبود مولیبدن مورد نیاز گیاه به آن‌ها اشاره خواهیم نمود؛ می‌گردد وجود اسیدیته ۶.۰ یا پایین‌تر برای خاک است. هم‌چنین یکی دیگر از عوامل کاهش میزان مولیبدن در خاک وجود کلسیم در خاک آهکی است.

نشانه‌های ظاهری کمبود مولیبدن در گیاه

اگر سایر مقالات ما از سایت گلباران سبز گیلان را راجع به تمامی عناصر مورد نیاز گیاهان با دقت مطالعه نموده باشید؛ حتما می‌دانید که کمبود هر عنصر برای مثال مولیبدن مورد نیاز گیاه با علائم مشخصی خود را نشان می‌دهند و این احتمال وجود دارد که یک سری عوامل کاملا شبیه به هم باشند.

به همین خاطر در این قسمت از دیگر مقاله مختص به معرفی این عنصر تصمیم گرفتیم تا شما عزیزان را به طور کامل با مشخصات ظاهری این عنصر آشنا سازیم؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله کاربردی همراه ما بمانید. به عبارتی دیگر شاید نشانه‌های کمبود یک عنصر با یک یا چند عنصر دیگر به هم شبیه باشند که در این شرایط شما می‌توانید با بررسی تمامی نشانه‌هایی که به آن‌ها اشاره نمودیم؛ به طور کامل بفهمید که دقیقا کدام عنصر در خاک وجود ندارد.

قبل از هرچیز بایستی بگویبم که بسته به نوع گونه گیاه میزان کمبود مولیبدن بین ۰.۱ تا ۱.۰میکروگرم در وزن خشک برگ‌ها متفاوت می‌باشد که در حبوبات این کمبود بیشتر مشاهده می‌گردد. از جمله نشانه‌های کمبود عنصر مولیبدن مورد نیاز گیاه می‌توان به توقف در رشد گیاهان، کاهش سایز، عدم برابری اندازه محصولات مثلا حبوبات با هم و نیاز به درجه بندی در زمان فروش و بسته‌بندی، افت کیفیت، نکروز موضعی در بافت اشاره نمود.

هم‌چنین از دیگر علائم می‌توان به کلروز حاشیه‌ای، کاهش نیترات، کاهش تثبیت نیتروژن، تغییر رنگ برگ‌ها به زرد و غیره اشاره نماییم. در مقاله علائم کمبود مولیبدن در گیاه به طور کامل به معرفی تمامی این عوامل پرداخته‌ایم که در صورت تمایل می‌توانید به این مقاله رجوع نمایید. بهترین محصولات برای تامین مولیبدن مورد نیاز گیاه را از گلباران سبز گیلان تهیه نمایید. مولیبدن تنها ریز مغذی است که محرک می باشد و علائم کمبود آن بیشتر در برگها مسن مشاهده می شود. رنگ برگها از سبز تیره به سبز روشن تغییر می یابد و حالت کلروزه پیدا میکند و حاشیه برگها قهوه ای و سوخته و انهدام میگردد.

برای رفع نیاز غذایی گیاهان و جلوگیری از کمبود این عنصر چه باید کرد؟

گرچه این عنصر ریزمغذی میکرو به میزان بسیار کمی برای گیاهان لازم است و عمدتا احتیاج چندانی به استفاده از محصولاتی برای تامین و جبران مجدد این عنصر نظیر کود‌های حاوی مولیبدن مورد نیاز گیاه نیست؛ اما در شرایط خاص و برای تامین احتیاجات غذایی گیاه می‌توان از انواع محصولات کمکی نظیر کود مولیبدن، کود کلات مولیبدن و مولیبدن سدیم وغیره استفاده نمود. برای تهیه تمامی محصولات در زمینه‌های تامین نیاز‌های مختلف گیاهان می‌توانید همین حالا به سایت گلباران سبز گیلان مراجعه نمایید. ممنون که تا پایان مقاله مولیبدن مورد نیاز گیاه همراه ما بودید.

برای هرگونه پرسش با کارشناسان ما در خصوص روف گاردن و یا جهت خرید انواع خاک و کود و کود کامل و محصولات دیگر برای مصرف در مزارع و باغهای خود و همچنین مشاوره در مورد کشاورزی و باغبانی، پیوند درختان و همچنین سمپاشی و نیز اطلاع از کلاس آموزش گلخانه داری میتوانید از طریق ۰۲۱۸۸۷۱۰۰۰۵ - ۰۲۱۸۸۷۱۴۴۴۷ تماس بگیرید و یا به شماره ۰۹۱۹۶۸۸۴۰۹۸ در واتساپ پیام دهید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کرده و راهنمایی مطلوبی به دست آورید.