مشتری گرامی هزینه ارسال بار به شهرستان و خارج از محدوده تهران به عهده مشتری بوده و ارسال بارهای کوچک از طریق تیپاکس انجام می شود.

دمای گیاهان آپارتمانی

Sunday، ۱۹ Dey ۱۴۰۰

چه دمایی مناسب نگهداری گیاهان آپارتمانی است؟

دمای محیط گیاهان آپارتمانی از مهمترین اصول نگهداری گل و گیاهان است که باید به آن در فصول مختلف سال توجه کرد تا گیاهان با نوسانات دما مخصوصا در زمستان دچار آسیب نشوند. دمای محیط به خاطر تاثیر زیاد در فتوسنتز و تنفس گیاهان، یکی از فاکتورهای مهم در رشد گیاه است به همین دلیل گیاهان به سرمای زیاد واکنش منفی نشان می‌دهند و نیازمند دمای مناسب و رطوبت کافی در محیط زیست خود هستند . زادگاه طبیعی و اصلی گیاهان آپارتمانی مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر می‌باشد و در مناطق دیگر، گیاهان را در گلخانه‌ها پرورش می‌دهند و این مسئله نشان می‌دهد که دمای بالا در رشد و پرورش گیاهان تاثیر زیادی دارد و باید دمای مناسب هر گیاه را برای رشد و شاداب بودن آن‌ها تامین کرد.

نشانه‌های گیاهان آپارتمانی در دمای نامناسب

به دلیل دمای زیاد برگ‌های پایینی گیاه پژمرده می‌شوند و لبه‌های آن‌ها قهوه‌ای می‌شوند و بعد از مدتی می‌ریزند و همچنین در اواخر زمستان یا اوایل بهار که زمان رشد گیاهان می‌باشد اندازه برگ‌ها کوچک خواهد شد و عمر گل گیاهان کوتاه می‌شوند و سریع پژمرده و خشک می‌گردند.

به دلیل دمای کم برگ گیاهان در خود پیچیده می‌شوند و سپس قهوه‌ای شده و بعد از گذشت زمانی می‌ریزند.

به دلیل تغییر ناگهانی در دمای محیط برگ گیاهان به سرعت زرد می‌شوند و سپس می‌افتند.

محدوده دمایی گیاهان آپارتمانی

دما یکی دیگر از عوامل محیطی تأثیرگذار بر فعالیت گیاهان می باشد که در زیر به گروه‌بندی آن اشاره می‌کنیم.

دمای مناسب گیاه (Optimum) :

به طور کلی گیاهان در یک دمای خاصی بهترین رشد را انجام می دهند که به آن دمای مناسب می گویند و هر گیاهی دمای مناسب خاص خود را دارد.

محدوده دمایی قابل تحمل گیاه:

اگر دمای محیط افزایش یا کاهش یابد تا اندازه‌ای برای گیاه قابل تحمل بوده و تغییر زیادی در رشد و باردهی گیاه ایجاد نمی‌کند.

دمای حداکثری گیاه:

با افزایش دما به بیشتر از محدوده قابل تحمل گیاه، کم کم اثرات گرمایی بر روی رشد و عملکرد گیاه مشاهده می شود و دما که بالاتر رود رشد گیاه متوقف می‌شود.

دمای حداقلی گیاه:

کاهش دما نیز باعث کاهش رشد و عملکرد گیاه می شود.

دمای پایه گیاه (صفر بیولوژیک):

حداقل دمایی که گیاه در آن دما شروع به رشد می‌کند.

تفاوت گیاهان آپارتمانی به لحاظ دما

گیاهان آپارتمانی، از لحاظ دمای مناسب با هم تفاوت دارند اما بهترین دما برای گیاهان آپارتمانی در طول روز بین ۲۱ تا ۲۷ درجه و در طول شب ۱۸ تا ۲۱ درجه است و بسیاری از گیاهان آپارتمانی در دمای بین 27 تا 30 درجه هم می‌توانند زنده بمانند ولی به شرطی که رطوبت مورد نیاز گیاهان تامین شود و بهتر است در شب دمای هوا کمتر از ۱۵ درجه نشود . گیاهان آپارتمانی در دوره رشد نیاز به دمای معتدل و تقریبا ثابت و در دوره استراحت نیاز به دمای پایین تر دارند.

چه گیاهانی در مقابل گرما مقاوم هستند؟

بیشتر گیاهان در برابر گرما مقاوم هستند این گیاهان مدت زمان کمی را می‌توانند در دماهای بالاتر یا پایین‌تر از دمای مناسب تحمل کنند ولی دشمن واقعی این گیاهان نوسانات دما هست و به طور کلی، گیاهان کاهش دما را در شب به اندازه ۲٫۵ تا ۵ درجه سانتی‌گراد خیلی خوب می پذیرند، اما کاهش ناگهانی به میزان ۱۰ درجه سانتی‌گراد برای گیاهان می‌تواند خطرناک یا کشنده باشد. کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی که در بیابان‌ها با روزهای خیلی داغ و شب‌های سرد سازگار شده‌اند و اگر در طول شبانه روز نوسان دمایی زیادی داشته باشند، مشکلی برای آن‌ها به وجود نخواهد آمد. به شرط آنکه زیر صفر نرود که باعث انهدام آنها میگردد.

تقسیم بندی گیاهان نسبت به دما

تعدادی از گیاهان بر اساس دمای کم به سخت جان معروف هستند مانند گندمی، کلیویا، فاتسهدرا، هدرا، هلکسین، پلارگونیوم، برگ بیدی، یوکا، پیچ‌ها، گیاهان گوشتی، و ... که در دمای حداقل 5 درجه سانتی‌گراد هم مقاوم هستند.

تعدادی از گیاهان ظریف مانند آکالیفا، آگلونما، آنتوریوم، کالادیوم، کالاته‌آ، سیسوس، کروتون، دیفن باخیا، بنفشه آفریقایی، سینگونیوم و ... می‌توانند تا دمای حداقل 13 درجه سانتی‌گراد طاقت بیاورند.

تعدادی از گیاهان بر اساس دمای کم به نیمه سخت جان معروفند مانند آفلاندرا، آروکاریا، آسپاراگوس، بگونیا، بروملیاد، کولتوس، دراسنا و ... که در دمای حداقل 10 درجه سانتی‌گراد مقاوم هستند و زنده می‌مانند.

جدول دمای روز و شب انواع گیاهان آپارتمانی

شرکت گلباران سبز تولید کننده گیاهان طبیعی نیز می باشد و این گیاهان را با توجه به شرایط زیستی متناسب در گلخانه خود نگهداری می کند و تمام نیازهای گیاهان توسط گیاه پزشک مورد بررسی قرار گرفته تا رشد رویشی و زایشی گیاهان به خطر نیفتد.

شما می توانید قبل از خرید گیاهان آپارتمانی از گیاه پزشک گلباران مشاوره گرفته سپس اقدام به خرید گیاه مورد نظر خود نمایید. برای تهیه و خرید گیاهان آپارتمانی به سایت گلباران سبز به نشانی www.golbaranesabz.com مراجعه نمایید.

ارتباط با گیاه پزشک گلباران:

88710005 021 داخلی 4